Prawo jazdy

Kategoria B – Automat

Kurs prawa jazdy kategorii B automat i zdanie egzaminu państwowego uprawnia do m.in. kierowania samochodem osobowym do 3,5 t z automatyczną skrzynią biegów.

Prawo jazdy na samochód z automatem. Co oznacza kod 78?

W Polsce mamy możliwość zrobienia prawa jazdy na samochody z automatyczną skrzynią biegów. Wtedy na dokumencie prawa jazdy w rubryce ograniczenia będziemy mieli adnotację „78”, co oznacza uprawnienia do kierowania „wyłącznie pojazdami z automatyczną skrzynią biegów”.

Prawo jazdy na samochód z automatem. Jak wygląda egzamin?

Egzamin w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów niczym nie różni się od tego w „manualu”. Zadania egzaminacyjne są takie same.
Czy sam egzamin praktyczny jest łatwiejszy? Przede wszystkim auto nie stoczy się do tyłu czy nie zgaśnie podczas ruszania. A to jedna z największych obaw przyszłych kierowców.

Prawo jazdy na samochód z automatem. Dla kogo?

To dobra opcja dla każdego, kto potrzebuje więcej czasu na opanowanie jazdy samochodem. Musimy mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie szkoły nauki jazdy oferują możliwość zrobienia prawa jazdy na auto z automatyczną skrzynią biegów.

Prawo jazdy na samochód z automatem. Jakie są ograniczenia?

Takie uprawnienie pozwala jeździć tylko i wyłącznie samochodami z automatycznymi skrzyniami biegów. Może się to okazać kłopotliwe, kiedy pożyczymy od kogoś pojazd z manualną skrzynią biegów.
Kierowcom z prawem jazdy wyłącznie na automat, za prowadzenie samochodu z manualną skrzynią biegów grozi mandat w wysokości 500 zł. 

Prawo jazdy na samochód z automatem. A co jeśli będziemy chcieli mieć uprawnienia na skrzynie manualną?

W takim przypadku należy zapisać się na egzamin praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego na samochodzie ze skrzynią manualną. Nie trzeba płacić za kurs, czy egzamin teoretyczny. Na oswojenie się ze skrzynią manualną powinny wystarczyć krótkie jazdy doszkalające.

Prawo jazdy na samochód z automatem. Zdaniem eksperta

Piotr Gliński, kierownik działu egzaminowania, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku
Jeśli nie czujemy się mocni w posługiwaniu się klasyczną skrzynią biegów i po zdaniu egzaminu będziemy się poruszać samochodem z automatem, opcja ta wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem.
Co przemawia za skrzynią automatyczną? Z pewnością brak dźwigni sprzęgła. Egzamin na prawo jazdy na automat łatwiej zdać z kilku powodów, ale podstawowym jest mniejsza obawa o zgaśnięcie samochodu. Przyszły kierowca także mniej stresuje się o płynne ruszanie z miejsca.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeśli ktoś już decyduje się na prawo jazdy na automat, rzadko kiedy przesiada się potem do auta ze skrzynią manualną.
www.motofakty.pl